piątek, 19 lutego 2016

Pielęgnacja włosów w ciąży i po porodzie- moje podejście/aktualizacja.

Witajcie :)



Każda(no prawie) młoda mama przed narodzinami maluszka zaczyna wyszukiwać wszelakich informacji w książkach i internecie. Dotyczą one pielęgnacji własnej i maluszka, żywienia itd. Po kilku godzinach spędzonych w sieci postanowiłam wyluzować. Miałam wrażenie, że powinnam się jedynie położyć i czekać na poród. Każdą naturalną dolegliwość jaką wpisywałam w wyszukiwarkę, pewna grupa osób komentowała jako np. zbliżające się poronienie. Do tej pory nie wbijam się w sztywne standardy. Ba, niektóre artykuły jedynie mnie stresowały. Aktualnie skupiam się jedynie na tekstach dotyczących takich maluszków jak moje dziecię(klik)
Tak samo było w przypadku pielęgnacji włosów. Na początku odstawiłam wszelakie wcierki, szampony z sles itd. -ale czekaj, czekaj przecież bez gruntownego oczyszczenia skóry głowy zaczynam mieć problem ze świądem. Muszę stosować szampon z sles co 3 mycie I nie zamierzam(nie mogę) z niego zrezygnować. Stosowałam wiele kosmetyków z zakazanej listy szkodliwych składników. Robiłam to jednak z głową.

Moje włosy na początku ciąży straszliwie wypadały. I nie mogę tego zwalić na ciążowy stan lub dietę, ponieważ działo się tak już wcześniej. Ciąża miała ogromny wpływ na moją dietę, ale odczuwałam to dopiero w 2-3 miesiącu. Początkowo mogłam jeść normalnie. Jedyne co zaobserwowałam na początku ciąży to widok ogromnych, sinych żyłek na dekolcie(miałam wrażenie, że wyglądam jak zombie) i nagły zanik bólu "okołookresowego" Test zrobiłam ze względu na przeczucie(nic nie wskazywało na ciążę) Potem doszło kłucie w brzuchu i dopiero później rewolucję żołądkowe. Musze przyznać, że nie wymiotowałam zbyt wiele(ze względu na hormony max 7x)- a jeśli już to główną przyczyną była ogromna migrena( dopiero potem zorientowałam się, że winowajcą było bardzo niskie ciśnienie) Tak czy inaczej moja dieta zmieniła się drastycznie. Do 2 trymestru nie mogłam patrzeć na wiele lubianych przeze mnie potraw. Niechęć do mięsa utrzymywała się aż do 9 miesiąca. Żelazo musiałam zastępować innymi produktami. Na szczęście udało mi się uniknąć niedoborów. Zareagowałam, gdy moje wyniki spadały. Tak więc dieta jak i ewentualny stres mogą mieć ogromny wpływ na wypadanie włosów także w okresie ciąży.  Warto zwrócić uwagę na mięso, ryby, gruboziarniste kasze, pieczywo razowe, brokuły, brukselkę, pestki dyni, słonecznika. Cieszę się, że przed zajściem w ciążę jadłam bardzo zdrowo. Dzięki temu moje wyniki były idealne i te kilka miesięcy "gorszego jedzenia"(miałam bez przerwy ochotę na chrupki smakowe- nie jadłam ich wcześniej i nie jem ich teraz) nie miały na nie wpływu. Przez cały okres ciąży i karmienia piersią zażywałam suplement diety elevit pronatal.

Zioła stosowane w ciąży mogą pomóc uporać się z wieloma problemami. Trzeba jednak wiedzieć, które są bezpieczne. Od czasu do czasu można się napić pokrzywy, imbiru(świetnie działa na mdłości, aktualnie nie wyobrażam sobie koktajlu bez niego), prawoślaz(kaszel, zaparcia),melisa. Często sięgałam po herbatkę Rooibos. Wykazuje działanie np. przeciwskurczowe, przeciwwirusowe, wspomaga zasypianie. 3 herbatki zaspokajają 1/3 zapotrzebowania na żelazo. Wykazuje działanie antyalergiczne, antydepresyje.  Herbatka rooibos z cząstkami imbiru(związki chemiczne w imbirze działają przeciwskurczowo) łagodziła delikatne bóle menstruacyjne w moim wypadku.

Na początku ciąży odstawiłam kawę(tak czy inaczej piłam ją bardzo rzadko) W późniejszym okresie pokornie do niej wróciłam, gdy okazało się, że mam bardzo niskie ciśnienie. Ciekawy artykuł na temat kawy znajdziecie tutaj klik. I takiego rozsądnego myślenia starałam się trzymać przez całą ciążę. W poście na temat pielęgnacji skóry po porodzie pisałam, że robiłam domowy peeling z kawą. Taki peeling nigdy nie działał na mnie pobudzająco, więc i tutaj nie zrezygnowałam z dobroczynnego działania kofeiny(mimo, że jest na liście zakazanych w tym okresie substancji) Dodatkowo taki peeling z jedynie 2 łyżek kawy starczał mi na bardzo długo(mieszałam go z olejami, masłami i innymi składnikami) Kawę piłam wtedy, gdy czułam, że zaczyna mnie boleć głowa. Moim zdaniem lepiej wypić kawę niż faszerować się tabletkami( a niestety ale bywało, że nie mogłam tego uniknąć)

Farbowanie włosów w ciąży to drażliwy temat. Myślę, że każda mama powinna sama zdecydować czy nadal będzie to robić. Nikogo nie mam zamiaru namawiać, ani zniechęcać do tego. Polecam jednak rzadsze farbowanie- zwłaszcza w 1 trymestrze, oraz wybór delikatniejszej farby(pamiętajmy o wietrzeniu pomieszczeń) Mama, która zamierza zaprzestać farbowania włosów może sięgnąć np. po hennę. Jednak i tutaj w 1 trymestrze możemy po prostu nie znieść takiego farbowania. Między 1 a 2 trymestrem ciąży zafarbowałam brwi indygo(jak zwykle) Strasznie mnie wtedy uczuliło. Miałam wrażenie, że moja skóra się pali. Nie odnotowałam takiej reakcji na indygo wcześniej ani później. Aktualnie nadal barwię nim brwi i nic się nie dzieje. Nie mogłabym także wtedy używać chemicznej farby, ponieważ jej zapach był dla mnie zbyt intensywny(jak w przypadku wielu innych chemikaliów)

Należy szczególną uwagę zwrócić na olejki eteryczne. Mogą one zaszkodzić zwłaszcza w pierwszym trymestrze(wywołując skurcze) Zakazane olejki to np. anyżowy, bazyliowy, z szałwii, kopru, jaśminu, cynamonu, kminku, gałki muszkatołowej, hyzopu, mirry, pietruszki,tymianku itd. Jednak i tutaj zdarzają się wyjątki. Przykładem jest np. olejek mandarynkowy, który działa uspokajająco(pomoże na bezsenność) i można go palić w kominku. Nadaje się dla dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży. Po porodzie można go wykorzystać jako dodatek np. do kremu w walce z rozstępami. Ciężarne kobiety mogą także zastosować np. olejek pomarańczowy- poprawia nastrój. Po pierwszym trymestrze można zwrócić uwagę na olejek lawendowy(nie należy go także stosować podczas kuracji preparatami jodu i żelaza, przy niedociśnieniu tętniczym)-uspokaja.

W czasie ciąży stosowałam wcierki. Postawiłam jednak na domową, bardzo prostą wcierkę. Pisałam o niej tutaj, efekty tutaj. Musiałam ją stosować, ponieważ moje włosy w tym okresie bardzo wypadały. Pojawiły się prześwity, o których pisałam tutaj. Nawet jeśli włosy nie wypadają(ze względu na hormony) to taka wcierka może pomóc dorobić się nowych baby hair. Dzięki nim udało mi się zgęścić prześwity.

Przeważnie włosy w tym szczególnym okresie nie wypadają. W pierwszym trymestrze mogą natomiast zacząć się przetłuszczać(pomoże płukanka np. z pokrzywy), pasma stają się suche. Może pojawić się łupież. Spotkało to także mnie, mimo, że nigdy wcześniej nie miałam z nim aż takiego problemu. Pomogło wcieranie w skalp wywaru z kocanki włoskiej.
Mój post na ten temat znajdziecie tutaj. Muszę przyznać, że moje włosy w czasie ciąży znacznie łatwiej się podkręcały, skóra głowy do samego końca ciąży przetłuszczała się tak jak wcześniej(a liczyłam, że będę mogła rzadziej myć głowę)


Na szczęście przed ciążą dane mi było testować wcierkę Hair Medic (klik, klik- efekty na skalpie) I to dzięki niej świąd, łuski ustąpiły na długi, długi czas(aż do teraz) Dzięki niemu odpadł mi chociaż jeden problem podczas ciąży. Polecam go każdemu, kto posiada bardzo wrażliwą skórę głowy.



Moja pielęgnacja włosów nie zmieniła się zbytnio. Warto trzymać się sprawdzonych produktów. Jednak i to nie gwarantuje sukcesu. W czasie ciąży podrażniały mnie kosmetyki z aloesem(także te stosowane na długo przed nią) oraz wspomniane już wcześniej indygo. Ponadto włosy zrobiły się suche i bardziej wymagające, więc bywało, że szukałam czegoś nowego. Dzięki temu pozbyłam się np. łupieżu. Postawiłam jednak na kosmetyki z dużą ilością olei, ograniczyłam chemię.

Muszę przyznać, że moje włosy najładniej wyglądały po porodzie. Nagle przestały się przetłuszczać- nie na długo. W okresie połogu cierpiałam na nocne poty(głównie w okolicach klatki piersiowej) Budziłam się(a raczej córeczka mnie budziła) nie tylko z mokrą koszulką, ale także z mokrą kołdrą. Muszę przyznać, że nigdy wcześniej nie doświadczyłam czegoś takiego. Często miałam wrażenie, że ktoś oblał mnie wiadrem z wodą. Jak się możecie domyśleć i włosy nie wyglądały wtedy zbyt dobrze. Teraz(10 miesięcy po) nadal bardzo szybko się przetłuszczają.
Co z tym wypadaniem po porodzie? Cykl włosa składa się z kilku faz: anagenu(90 % włosów), który trwa 2-8lat, katagenu(włos przygotowuje się do wypadnięcia- jego koniec odrywa się od brodawki znajdującej się w mieszku i przesuwa bliżej powierzchni skóry- 0,5-1%)  trwającego dwa tygodnie i telogenu(faza spoczynku mieszka 10-20% włosów)- trwa 2-4 miesięcy oraz egzogenu, czyli fazy uwalniania włosa, następuje utrata włosa telogenowego(koniec nowego włosa wypycha kolbe włosa telogenowego), następuje proces reaktywacji. W ciąży ze względu na wysoki poziom estrogenów włosy nie słabną(mieszki nie przechodzą w fazę katagenu) 2,5-3 miesiąca po porodzie poziom estrogenów spada(największy spadek pojawia się pomiędzy 3 a 6 miesiącem) i włosy wypadają. Wypadają stare włosy(te które miały wypaść w ciąży), oraz te, które powinny wypaść teraz zgodnie z naturalnym cyklem włosa(to nieuniknione) To właśnie dlatego wypadanie włosów po porodzie wygląda aż tak gwałtownie. Może ono trwać nawet do 9 miesięcy lub dłużej- jeśli młoda mama karmi piersią(lub cierpi na depresję poporodową) Wszystko za sprawą wysokiej prolaktyny lub np. diety. Trzeba wtedy szczególną uwagę zwrócić na swój jadłospis ponieważ w pierwszej kolejności wasz organizm zadba o maluszka.
A jak to było u mnie? Musiałam przejść na dietę bezmleczną. Moje dziecko krzyczało z powodu bóli brzuszka aż do 6 miesiąca(potem było troszkę lepiej) Nie miałam zbyt wiele czasu na regularne posiłki. Wszystko musiałam robić przy cierpiącym maluszku, które nigdy nie śpi(sen o 5, czy 1 w nocy to norma nawet teraz) Aktualnie mam niedowagę. Stres(cierpienie własnego dziecka boli) towarzyszył mi bez przerwy. Wypadanie włosów pojawiło się około 2,5-3 miesiąca po porodzie. Było bardzo gwałtowne. W ciągu 3 miesięcy straciłam 1,5cm w kucyku(przypominam, że moje włosy wypadały w czasie ciąży)

Po tym czasie moje włosy nadal wypadały, tylko w mniejszej ilości. Myślałam, że nie uda mi się go zwalczyć do końca(kp) Myliłam się. Aktualnie włosy mi nie wypadają.
Jak wyglądała moja pielęgnacja?
Postawiłam na szampon z tauryną, ginkgo biloba, wróciłam do "papek na skalp" Mieszałam porcję odżywki(sekrety afryki balsam do włosów aktywny wzrost i wzmocnienie) z odrobiną wody, glinką(biała z jonami srebra, błękitna z żeń-szeniem, złotym korzeniem Fitocosmetik), pudrem brahmi. Całość spłukiwałam po 5-10-15 minutach. Przez pewien czas stosowałam szampon z solanką(Zdrój szampon leczniczy) 



To wszystko wystarczyło abym dorobiła się wysypu baby hair(nowe bejbiki przestały się pojawiać po odstawieniu powyższych kosmetyków i znów się zaczęły ukazywać, gdy do nich wróciłam)



Wróciłabym do walki o każdy włosów(1)- gdybym nie karmiła piersią.
Musiałam obciąć 7 cm przerzedzonych końcówek i wiem, że to nadal zbyt mało. 
O takiej gęstości włosów mogę już jedynie pomarzyć:

Tak czy inaczej nie zdecydowałam się na drastyczne cięcie. Mam 6cm w kucyku- a raczej miałam(grzywka mi odrosła)




Aktualnie:


Włosy są zbyt długie. Zastanawiam się nad oddaniem(po uprzednim zapuszczeniu jeszcze 5cm) 25 cm włosów na fundację. Wiem, że włosy mogą być farbowane. Zastanawiam się jednak czy mogą być farbowane indygo(bez henny) Poza tym obcięte pasma musiałabym jeszcze pofarbować chemiczną farbą(naturalki od spodu sięgają prawie do samego końca) Jedyny dostępny kolor to bardzo trwały(polecacie jakąś farbę?) ciemny brąz lub czerń. Moje włosy nie są zbyt gęste, ale czy to aż takie ważne?
Wróciłabym do takiej długości:


Walczę jeszcze z gigantycznym przetłuszczaniem się włosów(wszystko pomaga jedynie na chwilę) i świądem skalpu.

Jak wyglądały wasze włosy w ciąży i po niej? Czego używałyście?

Próbowałyście "śmietany" sojowej? :D Muszę przyznać, że ma specyficzny smak.





czwartek, 4 lutego 2016

Kremowa babeczka :)

Witam.

Opis:

Jak można się oprzeć tak słodkiemu Panu Pierniczkowi? Nie próbuj się nawet bronić przed jego urokiem – po prostu rozkoszuj się aromatem świeżo upieczonych pierniczków, naturalnymi olejkami eterycznymi i maślanym dobrodziejstwem, które wygładzi Twoją skórę oraz doda sił witalnych i dobrze rozgrzeje!
Zapach: słodkie pierniczki
Zawiera naturalne olejki: Słodka Pomarańcza i Czarny Pieprz
Właściwości: rewitalizuje, rozgrzewa
Waga: 50g
O BABECZKACH
Chociaż nieduże, nasze babeczki są po brzegi wypełnione kremowym masłem kakaowym oraz shea, które to są doskonale znane ze swoich zdolności do głębokiego nawilżania oraz odżywiania skóry. To oznacza, że zamiast błyskawicznie musować w wodzie, jak Bomby, kremowe babeczki powoli i rozkosznie rozpuszczają się, uwalniając ciężkie od bogatych składników masełka i zmysłowe, czyste olejki eteryczne – prosto do wody i na Twoją skórę. Takie leniwe rozpływanie się może im zająć nawet 15 minut!
Babeczki są zwijane, wyciskane, formowane i dekorowane wyłącznie ręcznie. A więc każdy pojedynczy produkt jest absolutnie unikatowy!
SPOSÓB UŻYCIA
Wrzuć maślaną babeczkę do ciepłej kąpieli, a zacznie delikatnie rozpuszczać się, uwalniając do wody nawilżające masełko kakaowe, które odżywi Twoją skórę. Dla najlepszego efektu wetrzyj dokładnie babeczkę w ciało. Babeczka ma wysoką zawartość olejków, więc jest specjalnie polecana osobom z bardzo suchą skórą!
Pamiętaj, by po kąpieli dokładnie spłukać wannę.

Składniki: Sodium Bicarbonate, Citric Acid, Theobroma Cacao (Cocoa) Seed Butter, Zea Mays (Corn) Starch, Sucrose, Sodium Lauryl Sulfate, Butyrospermum Parkii (Shea Butter), Parfum (Fragrance), Oryza Sativa (Rice) Powder, Aqua, Polyethylene Terephthalate, Albumen, Hydrogenated Vegetable Oil, Acrylates Copolymer, Shellac, Chondrus Crispus (Carrageenan), Aroma (Flavor), Acacia Senegal Gum, Lecithin, Carboxymethyl Hydroxyethylcellulose, Piper Nigrum (Pepper) Fruit Oil, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Peel Oil, Benzyl Benzoate, Cinnamal, Eugenol, Coumarin, CI 19140, CI 16035, CI 73015, CI 47005, CI 15985, CI 42090, CI 77000, CI 14700, CI 17200.
Link do produktuhttp://www.bliskonatury.pl/pl/p/Kremowa-babeczka-do-kapieli-SLODKI-PIERNICZEK/1525
Cena: 10,49 zł

Moja opinia:
Aktualnie moja kąpiel wygląda bardzo podobnie jak w okresie ciąży. Używam płynu do kąpieli Babydream fur Mama oraz olejku do pielęgnacji ciała Babydream fur Mama(dodaje kilka kropel do wanny) Babeczka okazała się przyjemnym urozmaiceniem. Pięknie wygląda, pysznie pachnie(słodko i zarazem ostro- zapach jest jednak bardzo delikatny) Moja skóra po ciąży zrobiła się strasznie sucha. Nie sądziłam, że babeczka tak dobrze ją nawilży. Mam małą wannę, więc użyłam jedynie połowy babeczki. To wystarczyło :) Rozpuszcza się uwalniając bardzo subtelną, kremową piankę.

Masełka zawarte w pierniczku idealnie otuliły moją skórę. Nie musiałam używać balsamu do ciała (co było dla mnie sporym plusem :))- czyli to idealna opcja dla zabieganych.
Sprawdzi się szczególnie u osób posiadających suchą skórę. Pokusiłam się o wypróbowanie babeczki na twarzy(taki mały test jak np. z dziecięcymi szczotkami do włosów testowanymi na policzku ;)) i muszę przyznać, że nie doświadczyłam uczucia ściągnięcia.

Miałyście ją? A może polecacie jakieś inne babeczki?



P.s ciekawa jestem jak będzie wyglądać nowe zdjęcie tytułowe, gdy moje naturalki całkowicie odrosną :D 



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...