Kilka informacji na temat octu:
Ocet jabłkowy można wykorzystać przy odchudzaniu jak i również pic go profilaktycznie, co próbowałam robić ale ma paskudny zapach :p
Nie należy oczywiście pić go w dużych ilościach (wtedy byłoby to szkodliwe). W zupełności wystarczą dwie, trzy łyżeczki rozpuszczone w szklance przegotowanej wody. Pić należy 2 - 3 razy dziennie bezpośrednio przed posiłkami małymi łyczkami. Dla złagodzenia smaku można mieszać go także z sokami lub dodać miodu. Jeżeli natomiast chcemy zastosować ocet jako środek wspomagający odchudzanie, pierwszą porcje takiego koktajlu należy spożyć zaraz po przebudzeniu.
Ze względu a tyle korzystnych oddziaływań, ocet jabłkowy można zażywać profilaktycznie. Dorośli: dwa razy dziennie 2 łyżeczki octu z 2 łyżeczkami miodu na pół szklanki przegotowanej wody. Dzieci: 1 łyżeczka octu z dodatkiem 2 łyżeczek miodu rozpuszczonego w połowie szklance przegotowanej wody.
Szybsze trawienie i odchudzanie
.Osoby z nadwagą pragnące przeprowadzić kurację octową powinny go pić trzy razy dziennie (po dwie łyżki octu na pół szklanki przegotowanej wody): na czczo, przed obiadem i przed snem. Trzeba przy tym ograniczyć spożycie soli. Kuracja trwa długo, gdyż spalanie tłuszczu odbywa się powoli, za to bez szkody dla zdrowia.
Porcję octu powinny codziennie wypić też osoby cierpiące na anemię, gdyż pobudza on produkcję czerwonych krwinek.
Łyżeczka octu wlana do szklanki wody i wypijana regularnie obniża gorączkę i hamuje rozwój infekcji.
Uwaga! Nie wszyscy jednak mogą stosować ocet jabłkowy w czystej postaci (osoby z problemami żołądkowymi, nie jest wskazany dla wrzodowców). W aptekach jest wiele dostępnych preparatów mających w swoim składzie ocet jabłkowy, który nie oddziałuje już negatywnie na żołądek.
Wiele osób używa octu w dużych ilościach w potrawach i przetworach. Ocet winny lub biały destylowany, zawiera składniki niszczące organizm, np. kwas octowy (C2H4O2). Kwas octowy, wchodzący w skład octu destylowanego, niszczy czerwone krwinki, powoduje anemię, zakłóca procesy trawienne i zaburza proces prawidłowego przyswajania pokarmu. Powoduje marskość wątroby, wrzodowe zapalenie jelita grubego itp. (zwracam na to uwagę amatorom marynowanych ogórków, grzybków, różnych kiszonych sałatek). Radzę unikać octu spirytusowego, aby nie mieć problemów ze strony układu pokarmowego.
Zupełnie inne wartości posiada ocet jabłkowy. Zawiera w swoim składzie kwas jabłkowy (C4H6O5). Kwas zawarty w occie jabłkowym, łącząc się z zasadami i substancjami mineralnymi, tworzy glikogen. Glikogen pozwala uregulować cykl menstruacyjny, polepsza stan naczyń krwionośnych, sprzyja tworzeniu się czerwonych krwinek. Jedną z najcenniejszych wartości octu jabłkowego jest wyjątkowo wysoka zawartość potasu, koniecznego do wyciszenia układu nerwowego, uregulowania pracy hormonów, zatrzymaniu w organizmie wapnia, żelaza, magnezu, i krzemu.
Dermatolodzy utrzymują, że ma właściwości przeciwalergiczne. Nie rozcieńczony, stosowany bezpośrednio na skórę, leczy dolegliwości skórne. Używany do płukania włosów zapobiega ich wypadaniu. Płukanie włosów w słabym roztworze octu pozwala dokładnie usunąć resztki piany i mydła i zapobiega przetłuszczaniu się włosów sprawiając, że długo pozostają one świeże, pachnące i z połyskiem.
Kwas octowy to również doskonały antyseptyk.
Do płukania włosów używam odrobiny octu na 0,5l wywaru z korzenia mydlnicy lekarskiej.
-można używać go jako tonik stosując 5-10ml na 100ml wody przegotowanej lub mineralnej, ale słyszałam o rożnych proporcjach, trzeba odnaleźć dla siebie idealna... ja przegotowana wodę wlewam do szklanki(do jej połowy) w której jest torebka białej herbaty, jak trochę ostygnie dodaje odrobiny naturalnego pyłku w miodzie i na samym końcu jak już będzie zimne 1-2 łyżeczki octu. Stosuje to już od bardzo dawna ;)
powinien to być naturalny ocet
biała herbata:
Biała herbata znalazła także swoje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Dodaje się ją do różnego rodzaju kosmetyków głównie jako środek kojący podrażnienia i delikatnie nawilżający. Biała herbata stosowana w kosmetykach dodaje również skórze blasku i witalności, zapobiega także powstawaniu zmarszczek.Biała herbata jest uważana za najlepszy gatunek herbaty na świecie
Kremy i balsamy, mające w składzie ekstrakt z białej herbaty pomagają naprawić posłoneczne szkody a dodatkowo przynoszą ulgę przesuszonej cerze, odświeżają ją i ujędrniają. W drogeriach jest spory wybór kosmetyków tego typu.Łagodzący podrażnienia okład z białej herbaty można jednakże przygotować samemu. Wystarczy nasączone ciepłym naparem płatki kosmetyczne, położyć na kilka minut na twarz.
Czasami dodaje jeszcze odrobinę wywaru z mydlnicy:
Wyciągi z korzenia mydlnicy z równym powodzeniem są stosowane w chorobach skóry. W zależności od rodzaju dolegliwości stosuje się wyciągi w postaci okładów, płukanek lub kąpieli. W chorobach skóry takich jak: czyraki, owrzodzenia, egzema, trądzik czy opryszczka dobre efekty uzyskuje się stosując okłady. Natomiast w łojotokowym zapaleniu skóry głowy, nadmiernym wypadaniu włosów i łupieżu można zastosować szampon bądź płukanki lecznicze.Mydlnica jako kosmetyk jest stosowana nader często. Wykorzystuje się jej właściwości myjące i pieniące. Wchodzi ona w skład szamponów do mycia włosów z tendencją do przetłuszczania się, a także toników i lotionów przeznaczonych do przemywania cery tłustej oraz żeli i płynów do kąpieli higienicznych, które pozostawiają przyjemny migdałowy zapach na skórze.
Strony
- Strona główna
- kontakt/współpraca
- wcierki/mgiełki/płukanki
- szampony
- olejki/oleje
- kremy/ peelingi/toniki/balsamy itd.
- maski/odżywki/stylizacja
- podsumowanie miesiąca/ włosowe akcje/ wypadanie włosów/dla POCZĄTKUJĄCYCH
- naturalne(również domowe) farby(efekty)
- szczotki do włosów
- Gdzie kupuję?
- Mydełka do ciała i skóry głowy
- Ochrona włosów i skóry przed słońcem/ ochrona włosów zimą
- Fryzury
- Domowe sposoby pielęgnacji.
- Jak zmieniały się moje włosy?
- W skrócie- buble i ideały(rosyjskie, drogeryjne)
- Motywacyjna metamorfoza włosów
- Co powinnaś wiedzieć o farbowaniu henną/indygo/cassią.
- Przebarwienia
- Moja wyspa.
Hmm ale czy działa też przeciwtrądzikowo?
OdpowiedzUsuńSuper notka, wyczerpująca :)
Masz fantastyczne włochy!!!
z niecierpliwością czekam na historię Twoich włosów! ;))
OdpowiedzUsuńklaudina
OdpowiedzUsuńna int jest wiele takich informacji, że kuracja octowa przynosi też dobre efekty w leczeniu grzybicy i trądziku(ocet dezynfekuje). Ja tradziku nie mam ale mysle, ze warto wypróbowac,zwlaszcza, ze ocet jest tani(wazne, zeby byl ekologiczny- w Rossmannie taki jest)
ania
:* zbieram sie pomalu do tego ;)
Witaj:)
OdpowiedzUsuńTyle się słyszy o naturalnej pielęgnacji:
oleje, hydrolaty itp.
Tak sobie myślę, że chyba warto by spróbować ale wiadomo, najtrudniejsze pierwsze kroki:)
Mam pytanie, co do olejowania twarzy, po pierwsze nie jet takie proste dobrać odpowiedni olej, no ale cóż wiadomo, że nigdzie nie znajdziemy gotowej recepty:)
Niektóre oleje są bardziej komodogenne i trzeba na nie uważać.
Nie jest czasem tak że olej ogólnie może zaszkodzić? Przecież to w końcu tłuszcz, raczej nie wchłonie się do całkowitego matu, więc czy ten film, który pozostaje nie szkodzi skórze? Pewnie chroni przed czynnikami zewnętrznymi itp, ale nie jest tak, że skóra się "dusi" pod taka warstewką?
Nie dusi sie ale moim zdaniem lepsza jest leciutka warstwa- dla mojej suchej cery to zbawienie. Reszte mozna 'sciagnac" chusteczka. Lub pozwolic sie wchlonac troche olejowi a reszte wytrzec.
Usuń